Kick-off meeting SD Europe in Beveren!

Tussen vrijdag 14 februari en zondag 16 februari strijken in onze gemeente een vijftigtal gezanten van binnen en buiten Europa neer voor de jaarlijkse Algemene Vergadering van SD Europe en de kick-off meeting van het nieuwe project Fans Matter! In de komende week stellen we u de krachtlijnen en partners van dit nieuwe project aan u voor!

Voor de komende twee jaar zal het project Fans Matter! clubs, supporters en voetbalbonden van zeven verschillende landen en drie continenten met elkaar verbinden. De zeven partners zullen samen werken aan de verbetering van het management van fan-owned clubs en supportersorganisaties die zich inzetten voor fanparticipatie. De focus hierbij zal in de eerste plaats liggen bij amateur- en semi-professioneel voetbal. Het hele project wordt gesteund en gesubsidieerd door UEFA Respect en de Europese Commissie.

Een goed beheer van een voetbalclub start in de eerste plaats met het nemen van beslissingen. Beter getrainde bestuursleden, stafleden en vrijwilligers hebben dan ook een veel grotere kans om betere beslissingen te nemen. Met het steeds groter wordende gat tussen grote, middelgrote en kleine clubs, is het heel belangrijk dat clubs die binnen de gemeenschap staan en niet zijn opgeslokt door commerciële belangen, blijven bestaan. Dit alles niet alleen voor de sport, maar zeker ook voor hun rol in de lokale gemeenschap en de invloed die zij hebben op de burgers.

Amateurclubs en zogenaamde grassroots clubs staan voor grote problemen. Vaak worden zij niet gesteund door lokale overheden of voetbalbonden en zijn zij volledig afhankelijk van vrijwilligers en hun passie om te blijven overleven. Maar zelfs professionele clubs met naam en faam slippen vaak volledig weg van alle democratische principes en hun rol in de gemeenschap. Andere clubs slagen er niet in om te moderniseren en kunnen niet langer volgen met moderne voetbaltendensen. De enige manier om dit verval tegen te gaan is het democratisch runnen van de eigen voetbalclub! Op die manier zijn de leden verantwoordelijk voor hun eigen project en voelen zij zich responsabel voor de collega’s binnen de vereniging!

De doelstellingen van het nieuwe project zijn de volgende:

 • De verbetering van het professioneel management van member-run clubs, in het bijzonder op semi-professioneel en amateurniveau;
 • De verbetering van de operationele capaciteiten van voetbalsupporters die worden ingezet binnen het bestuur van hun club;
 • Het versterken van de relaties tussen verschillende member-run clubs, supporters en de autoriteiten met het oog op lange-termijnprojecten en educatieve programma’s;
 • Het verzamelen van feedback en research met het oog op de verbetering van de werking van de clubs, supporters en voetbalbonden.

Het tweejarige project omvat onder meer:

 • Europese workshops met het oog op de training van individuele coaches voor ieder land. De focus hierbij ligt op management, lidmaatschap, vrijwilligers en communicatie;
 • Nationale workshops om de skills van supporters en fan-owned clubs te vergroten;
 • Uitwisselingsprojecten met het oog op het delen van kennis en best practices;
 • Het ontwikkelen van nationale en Europese actieplannen;
 • Het ontwikkelen van enkele elektronische tools ter verbetering van het management en de financiën binnen voetbalclubs.

 De zeven partners van het project zijn de volgende:

 • SD Europe
 • Supporters in Campo (nationale supportersverbond) en de FIGC (Italiaanse voetbalbond);
 • Israfans (nationale supportersverbond) en de IFA (Israëlische voetbalbond);
 • FASFE (Spaanse nationale supportersverbond);
 • PAC Omonia 1948 (fan-owned club uit het Cypriotische Nicosia);
 • Sandlanders (de Afrikaanse tegenhanger van SD Europe) en;
 • KSK Beveren.  

Deze personen zullen gelden als speciale adviseurs bij het project:

 • Nicholas Elles (UEFA)
 • Sofia Bohlin (Swedish Supporters Union)
 • Kaveh Sarvari (Zweedse Profliga SEF)
 • Andreas Rettig (managing director FC St Pauli)
 • Jannis Albus (membership manager Schalke 04)
 • Kat Craig (Athlead UK)
 • Shay Golub (communications & community senior consultant, Israël)
 • Mike Derham (vice-voorzitter Cork City)
 • James Mathie (Sporting Assets)

Onze club zal binnen het project vertegenwoordigd door bestuurslid Robin Beck en medewerker Jim Van De Vyver. Voor vragen kan u terecht via robin@kskbeveren.be

Meer info over het project kan u vinden via:

https://www.sdeurope.eu/fans-matter-sd-europe-project-selected-for-erasmus-funding/

https://www.uefa.com/insideuefa/news/newsid=2637879.html